Óriási a szakadék az Ausztria nemzetközi szerepéről festett kép és politikusaik tényleges, igen szerény teljesítménye között – ilyen benyomásokat szereztek a kiszivárgott jelentések szerint az amerikai diplomaták osztrák tárgyalópartnereikről. A mintegy 1700 titkos jelentés valószínűleg a WikiLeaks jóvoltából került egy német hetilaphoz.
A Bécsben akkreditált amerikai diplomaták
csalódtak osztrák partnereikben, emiatt frusztráltak és aggódnak. Konkréten úgy látják, hogy Werner
Faymann kancellár nem érdeklődik a külpolitika iránt, Michael
Spindelegger külügyminiszter viszont elsősorban az osztrák gazdaság támogatásával van elfoglalva. Norbert Darabos védelmi miniszter nemcsak hogy semmiféle érdeklődést nem mutat a kül – és a nemzetközi biztonságpolitika iránt, de ráadásul láthatóan ellenzi az osztrák csapatok veszélyes külföldi bevetéseinek terveit.
Az amerikai diplomaták több konfliktus-helyzetet is feltárnak. Ezek közé tartozik az osztrák vállalatok
Iránhoz és Észak-Koreához fűződő üzleti kapcsolata, vagy az, ahogyan Ausztria vonakodik befogadni
guantanamói foglyokat.
A diplomaták hazaküldött jelentései újra és újra bírálják az
OMV-t, a Steyr-Mannlicher fegyvergyártó konszernt és a
Raiffeisenbankot. Utóbbival kapcsolatban a jelentéseket összegző Der Spiegel arról ír, hogy két bankmenedzsert 2006-ben egy korrupciógyanús orosz-ukrán gázügylet vagyonkezelése miatt vontak felelősségre. Az osztrák részvétel egy ilyen ügyletben
az amerikaiak rosszallását váltotta ki.
Az osztrák politikusok mindenesetre nem hagyták szó nélkül a bírálatot.
Egyes diplomaták magánvéleményéről lehet szó – idézte szóvivője Faymann kancellárt. Ez nem lényeges, a fontos a politikusok közötti kapcsolat, vagyis a kormánytagok közötti viszony, márpedig ez meglehetősen intenzív. Van válasz a Der Spiegel által megfogalmazott bírálatra, konkréten a guantanmói foglyok befogadásának elutasításáról:
Ausztria semleges állam, s mint ilyen döntéseit szuverén módon hozza, anélkül hogy egyik v agy másik fél érdekeihez igazodna.
Norbert Darabos védelmi miniszter ennél keményebben válaszol. Szóvivője szerint magyarázatot követel a meglepetést és csodálkozást kiváltó kritikával kapcsolatban. Utóbbi egyébként nem tanúskodik vajmi nagy politikai hozzáértésről – tette hozzá a szóvivő. Ugyanis az elhangzottakkal ellentétben Darabos számára a nemzetközi bevetések igen fontosak.
A Zöldek védik

Julian Assange már letartóztatásban van
Miközben a titkos iratokat a világ elé táró WikiLeaks világszerte bírálat tárgya, a nagy leleplezéseiről ismert
Peter Pilz, az osztrák Zöldek biztonsági szóvivője menedékjogot sürgetett Julian Assange számára. Nem járja, hogy a WikiLeaks vezetőjét Amerika és európai szövetségesei olyasmiért üldözzék, amit a világ minden újságírója megtenne. Védelmet érdemel, hiszen aligha számíthat a jelenlegi körülmények között elfogulatlan bírósági tárgyalásra – véli Pilz, aki szerint Ausztriának politikai menedékjogot kellene adnia neki. A követelés elkésett: időközben
letartóztatták a nemi erőszakkal vádolt férfiút.